אתיופים, חגית יאסו, אתיופיה

0 פורסם על ידי - 07/05/2015 - מגזין אופנה ישראלי

אתיופים, חגית יאסו, אתיופיה

"אוודמט", חגית ואתיופיה: תיעוד מסע אל המוזיקה והשורשים של חגית יאסו באתיופיה

awdamet מסע מוזיקה ושורשים. חגית יאסו

מסע מוזיקה ושורשים. חגית יאסו. צילום: מתניה תאוסיג

מאת מערכת המגזין

לכבוד יום השנה הלאומי של אתיופיה*, שיחול ב-28 במאי, יצאה הזמרת חגית יאסו, בליווי שי פורת (יוצר הסרט), יואב ברדה (הבמאי) ומתניה תאוסיג (צלם), למסע אל המוזיקה והשורשים שלה באתיופיה. במהלך המסע פוגשת חגית, ילידת ישראל, את הצלילים, הצבעים, האנשים והנופים המרהיבים. בכפרים, אליהם היא מגיעה, היא פוגשת אנשים, שרה ורוקדת איתם, עולה למופע   JAM  לראשונה בחייה עם הרכב  מוזיקלי מקומי. בנסיעות הארוכות היא עושה מדי פעם הפסקה, יורדת מהרכב,  נוגעת באדמה, נעמדת על סלע ושרה. היא שרה שיר את "אוודמט", שיר אתיופי ידוע, "אולי הפעם" ואת "שלום עליכם, מלאכי השרת", שהצליח לרגש גם את הצוות שליווה אותה.


שי פורת, יוצר הסרט: "זה אמנם סרט על אתיופיה כמדינה ולא על יהדות אתיופיה. פוליטית וחברתית – אתיופיה של היום אינה אתיופיה שהיהודים עזבו לפני שלושים או ארבעים שנה, בשעה שמצבם היה גרוע ושלטה שם דיקטטורה. צריך להבין שיהדות אתיופיה עתיקה מאוד, הם עברו תקופות מפוארות מאוד וגם רעות, אבל ללא ספק יהדות ויהודים – קהילת ביתא ישראל השפיעה השפעה עצומה על המדינה הזו. ציון, ירושלים, בגדים לבנים בשבת וזה רק קצה הקרחון ויותר מזה- באתיופיה היום אתה רואה הערכה ואפילו ציפיה  מאיתנו הישראלים לתפקיד ממש רוחני, ערכי ומוסרי בשותפות איתם.  אנשים שם אמרו לי 'נשלח את הצבא שלנו לעזור לכם אם תהיו בסכנה'. חובה לכל ישראלי להכיר את אתיופיה ולהכיר את האזרחים, האחים שלנו יוצאי אתיופיה וילדיהם שנולדו כאן, בלי דעות קדומות. הסרט אולי יעשה משהו לטובת זה. להבין איזה עוצמה וקסם יש שם. ולקהילה הזו יש לי רק להגיד- אחים אנחנו. ואת זה צריך לתרגם למעשים, אחרת אנחנו עלולים לאבד חלק מאוד חשוב של עצמנו".

awdamet מסע מוזיקה ושורשים. חגית יאסו-2

"אחים אנחנו" חגית יאסו. צילום: מתניה תאוסיג

אתיופיה חוגגת החודש 20 שנה למערכת הבחירות הדמוקרטית הראשונה, שלה קדמה הפיכה סוציאל-דמוקרטית בשנות התשעים. את רוח הדמוקרטיה הובילו, בין השאר, סטודנטים באוניברסיטאות שהושפעו מתורות של סוציאליזם ושוויון, ממש כמו גל שנות השישים והשבעים באירופה ובארצות הברית, המוכרים לנו. אתיופיה היא כיום אחת מעשר המדינות הצומחות בעולם.

awdamet מסע מוזיקה ושורשים. חגית יאסו-3

"אוודמט חגית ואתיופיה". צילום: הילה ברבי

מועדי הקרנת הסרט
בית הקונפדרציה, ירושלים: יום שלישי, 19.5, שעה 20:00, במעמד שגריר אתיופיה בישראל. אורחת: חגית יאסו (פרטים בבית הקונפדרציה, הרשמה מראש ללא תשלום).
סינמטק תל-אביב: יום שישי, 22.5 , שעה 11:30, במעמד שגריר אתיופיה בישראל ויוצרי הסרט. אורחות מיוחדות: הרקדנית דגה פדר בקטע ריקוד והזמרת חגית יאסו.
כרטיסים במחיר 35 שקלים ניתן לרכוש באמצעות הלינק הבא: https://www.facebook.com/events/819955651422053 , או חפשו את שם הסרט בפייסבוק.

אתיופים, חגית יאסו, אתיופיה

 

Image of a share button

אין תגובות

השאר תגובה