מגזין תרבות, מקווה, נפש יהודי

|
'מקווה' בתיאטרון יידישפיל-2

תרבות, מגזין תרבות, מקווה, תיאטרון יידשפיל, נפש יהודי, תיאטרון הספרייה, הישראלי היפה, תיאטרון האינקובטור, דיזינגוף פינת ברודוויי, Unforgettable, תחרות כוריאוגרפיה ע"ש גרטרוד קראוס-הפקולטה למחול של האקדמיה למוסיקה ולמחול ירושלים, זזים לשבת, תיאטרון אורנה פורת

 תיאטרון

 הדרת גברים

ב-2004 זכתה 'מקווה' בפרס הצגת השנה בתיאטרון הישראלי, בימים אלה היא רצה בתיאטרון היידישפיל. מיכה לבינסון בימאי ההצגה: "המחזה אינו נגד החברה החרדית". ענת עצמון: "חוויה מאוד מעניינת ויוצאת דופן"

'מקווה' בתיאטרון יידישפיל-1
"ההצגה מגיעה הביתה". 'מקווה בתיאטרון הייידשפיל

בשבועות האחרונים רעשה המדינה ובעיקר בחצרות הרבנים, עת נחשפו הקלטות של הרב עובדיה יוסף ז"ל, המנהיג הרוחני של ש"ס, או מה שנשאר ממנה. מעבר לדברים הקשים שנאמרו, נחשפו לראשונה אותן נשים המנהלות את החצרות. הרבניות שנאסר עליהן להתמודד כפוליטיקאיות במפלגות החרדיות גילו לנו טפח קטן מעולמן של הנשים במגזר החרדי. המעט שסופר עורר עניין רב והשאיר סקרנות רבה על היכולות של מי ש'הדרת נשים' היא בעיניו תעתוע של החברה החילונית ואולי לא. כל מה שאסור גורם לנו לרצות. כל מה שמוסתר מעורר בנו רצון לגלות.
ההצגה 'מקווה'  (זכתה בשנת 2004 בפרס הצגת השנה בתיאטרון הישראלי – כתבה הדר גלרון שלוקחת חלק בגרסה המתורגמת ליידיש, גם כשחקנית ) שעולה בימים אלה בתיאטרון יידישפיל מציגה את מפגשן החודשי של מגוון דמויות נשיות – חרדיות, דתיות וחילונית אחת, באותו מקום אינטימי בו נחשפות מערכות היחסים וגוף הנשים הטובלות במקווה, יוצאים לאור הסודות והשקרים, המאוויים והגעגועים, בעולמן של הנשים הדתיות, החיות בחברה המייעדת להן תפקיד מוגדר, ואינה מתייחסת לצרכיהן כפרט.
כל הדמויות נמצאות במצב כזה או אחר של כפייה. שושנה הבלנית המבוגרת מסתירה את קשריה עם בתה שיצאה בשאלה. שירה הבלנית החדשה נמנעת מיחסי אישות עם בעלה הסובל מנכות כי היא אינה מעוניינת בילדים נוספים ולכן נשארת לישון במקווה. הינדי (ענת עצמון) מבוגרת מכדי שתהיה לה נידה ופוקדת באדיקות את המקווה כדי לשמר את נישואיה. תהילה היא כלה צעירה הפוחדת לממש את נישואיה ובכלל אוהבת בחור אחר. חדווה היא אישה מוכה הנשואה לעסקן רבני ובתם אלישבע מסתירה בשתיקתה את הסוד הזה. מיקי (הדר גלרון) היא חילונית הנאלצת ללכת למקווה כי בעלה חזר בתשובה ומסרב לגעת בה בלי אישור של בלנית. במהלך המחזה סודותיהן של הנשים מתגלים, והן נאלצות להתאחד ולעמוד אל מול העולם הגברי שבחוץ ולהתמודד עם סופה הטראגי של אחת הדמויות.

'מקווה' בתיאטרון יידישפיל-3
"כור היתוך של נשים שכל אחת מהן מביאה את העולם שלה, בתוך המארג השלם שהוא מרתק בעיניי". ענת עצמון

מיכה לבינסון, במאי ההצגה: "המחזה אינו נגד החברה החרדית, אלא מציג את המקווה כאמצעי למפגש בין קבוצת נשים הטרוגנית. הוא עוסק בכוחן של הנשים ובאפשרותן להשפיע ולמרוד, ומטפל בהיבטים שנולדים מהחיבור הבעייתי בין פוליטיקה לדת. כבר בקריאה הראשונה של המחזה ביידיש הבנתי שזה לא באמת תרגום, משום שרוב הדמויות בהצגה מדברות יידיש כמו במציאות, ולכן, בחווייה שלי כבמאי וכמי שביים את ההצגה המקורית לפני יותר מ-10 שנים, יש משהו בגרסה הזאת שהוא מאוד אותנטי, כאילו ההצגה מגיעה הביתה".

ענת עצמון: "הינדי עוברת תהליכים ושינויים מרתקים במהלך ההצגה, כדמות שמשדרת עסקים כרגיל, עד שהדברים צפים ועולים בהדרגה לפני השטח. הסיטואציה הבימתית יוצרת כור היתוך של נשים שכל אחת מהן מביאה את העולם שלה, בתוך המארג השלם שהוא מרתק בעיניי. זאת הפעם הראשונה שמזדמן לי לשחק בהצגה שכולה נשים, וזאת חוויה מאוד מעניינת ויוצאת דופן. כידוע, אני ביידישפיל כבר המון שנים, ואני נהנית לראות את השינויים שמתרחשים בו, כמו העלאת יצירות ישראליות מקוריות ומודרניות כדוגמת 'מקווה' והישענות על דור צעיר יותר של שחקנים".

הדר גלרון, המחזאית: "ההצגה המקורית התרחשה ב-2004, ומאז ועד היום התרחשו  מהפכות בחברה החרדית ובחברה הישראלית בכלל, ולכן ביצענו התאמות בעלילה ואזכורים אקטואליים. היה לנו חשוב גם להמחיש שמדובר במחזה שמתרחש בימינו, ושהצופים לא יטעו לחשוב שמדובר בדמויות 'עתיקות' שחיו לפני מאה שנה… לצערי, אני לא יודעת יידיש, ומיקי, הדמות שאני משחקת, היא דוברת העברית היחידה בהצגה, אך לשמחתי זוהי הדמות שאני הכי מתחברת אליה ומאפשרת לי להביע בקול רם ובצורה נועזת את מה שבליבי ולהעביר את החוויה שלי ואת קולי הייחודי. העובדה שכולם מדברים יידיש מלבדה יוצרת גם סיטואציות קומיות, וההצגה בכלל מאוד מצחיקה, מעבר לנושא הרציני שבו היא עוסקת".

מאת: הדר גלרון, בימוי: מיכה לבינסון
משתתפות: ענת עצמון, הדר גלרון, אירמה סטפנוב, מירי רגנדורפר, אליאן דבאל-שור, טרייסי אברמוביץ, הילית דייטש/מיטל אבני
תרגום ליידיש: לאה שלנגר, עיצוב תפאורה: כנרת קיש, עיצוב תלבושות: דליה פן הלר, מוסיקה: אלדד לידור, עיצוב תאורה: מישה צ'רניאבסקי, תרגום סימולטני: לורה סהר
בליווי תרגום לעברית ולרוסית. למידע ולהזמנות: 03-5254660 שלוחה 1

המחנה הציוני

המחזה 'נפש יהודי' שעוסק בזהות היהדות והישראליות עולה בתיאטרון הספרייה

נפש יהודי, תיאטרון הספרייה

"אני מין בית שהתריסים בו מוגפים לנצח. השמש זורחת מעל הבית, מחממת מבחוץ, אבל שום חלק לא נפתח, שום קרן אור אינה חודרת".
המחזה 'נפש יהודי' ('הלילה האחרון של אוטו ויינינגר') שכתב יהושע סובול, עלה לראשונה בשנת 1982 בתיאטרון חיפה בבימוי גדליה בסר, ובהשתתפות דורון תבורי, ליאורה ריבלין, יוסוף אבו ורדה ודליה שימקו. החל מהשבוע, למעלה מ-30 שנה מאז עלה לראשונה, מוצגת בתיאטרון הספרייה ברמת גן גרסה חדשה של הבימאי אלון טיראן ובהשתתפות בוגרי בית צבי.
'נפש יהודי', סיפור אמיתי, העוסק בזהותו של אוטו ויינינגר, שחי בסוף המאה ה-19, דוקטור לפילוסופיה, יהודי צעיר, שלא גיבש עדיין את זהותו המינית. סובול בוחן דרך סיפור חייו של וייניגר שאלות יסוד בזהות היהודית ובזהות הישראלית , בחולי ובריקבון של ערכי החברה שקרסו. אוטו ויינינגר, התאבד בהיותו בן 23.  ספרו 'מין ואופי',  דיבר על יהדות, ציונות ונשיות, שייצגו בעיניו את היסוד ההרסני של החברה והביאו אותו לשאול שאלות קיומיות. כחלק ממלחמות הנפש, ויינינגר התלבט האם להצטרף לתנועה הציונית שראה בה סממן אחרון ליהדותו אליה חש סלידה מה שהוביל אותו להמיר את דתו.  וכשחש כי התנצרותו לא הובילה את נפשו לגאולה, החליט לשים קץ לחייו בחדר אותו שכר ללילה ובו מת בטהובן 70 שנה קודם לכן.

'נפש יהודי', תיאטרון הספרייה
מאת: יהושע סובול. בימוי : אלון טיראן. עיצוב תפאורה ותלבושות: דינה קונסון
עיצוב תאורה: איריס מועלם. מוסיקה מקורית: אמיר לקנר. כוריאוגרפיה: גיל הרוש.
בהשתתפות בוגרי בית צבי: אודליה סגל, יובל כרמי, ליטל שמש, אורי שילה, נטלי סמי פאדני, גיל וייס.

אני יפה?

"הישראלי היפה", כתיבה ומשחק: יאיר להמן, תיאטרון האינקובטור

"הישראלי היפה". צילום: דוד וינוקור-1
"הישראלי היפה". צילום: דוד וינוקור

"22 מדינות ערב, אנטישמיות גואה במערב, מחלות מאפריקה, פצצת אטום מאיראן, לוחמה כימית, ביולוגית, פסיכולוגית, אולי פלישת חייזרים ואולי בכלל – מלחמת אחים! יש כל כך הרבה ממה לפחד… אז איך אנחנו בכל זאת שורדים? וחשוב יותר: בשביל מה?…"
את המחזה "הישראלי היפה – הפרויקט לשינוי פני האומה" (קומדיה מונודרמטית), הצגת יחיד שכתב יאיר להמן בעקבות 'מבצע צוק איתן'. ההצגה מספרת על ישראלי הנמצא לבד בלב ים ומחליט לצאת למסע הזוי ל"שינוי פני האומה". זו הצגה על הישראליות. התמודדות עם החיים, החברה, המדינה. היא עוסקת בכוחות הנדרשים מאיתנו כדי לשרוד במרחב  החיים הישראלי. במהלך ההצגה עורך הגיבור חשבון נפש נוקב עם עצמו, עם אשתו, ילדיו, המדינה, החברה, דוגמנית על ולוויתן כחול.
יאיר להמן, שחקן וכותב. ממייסדי תיאטרון האינקובטור. מרבה לעסוק ביצירותיו ("קלבת שבת", "פרה שחוטה") בשאלות הזהות והחברה הישראלית-יהודית.

ב-20 בינואר בבית מזיא בירושלים ומהחודש הבא בצוותא תל אביב.
תיאטרון האינקובטור, מסילת ישרים 18, ירושלים
כתיבה, משחק, בימוי: יאיר להמן
ניהול אומנותי: עומר הברון ("העיר הזאת")
ייעוץ אומנותי: אריק עשת, תאורה: גיא גלילי, ניהול הצגה: מיכאל גלפרין
מחיר כרטיס: 50 שקל

 

"תיאטרון האינקובטור" הוקם בשנת 2005 ומורכב משחקנים בוגרי הסטודיו למשחק ניסן נתיב בירושלים. התיאטרון נוסד, בתמיכת קרן ברכה, על מנת לשמש חממה לעשייה ויצירה בתחום התיאטרון והתרבות בעיר ירושלים. בתיאטרון פועלים כ-30  שחקנים ויוצרים. האינקובטור מעודד יצירה מקורית ושחקניו שותפים בתהליך היצירה על כל שלביו. כל שחקן מגיע עם יכולות מגוונות – כתיבה, מחול, פנטומימה, תיאטרון חזותי, אקרובטיקה, שירה ומוסיקה הבאים לידי ביטוי ביצירות התיאטרון. אופיין של מרבית הצגות התיאטרון הומוריסטי, סאטירי וכמובן מקורי. במהלך 7 שנות פעילותו הועלו הצגות "תיאטרון האינקובטור" למעלה מ-900 פעם על במות העיר ירושלים, ברחבי הארץ ובפסטיבלים בעולם. התיאטרון פועל במשכן הקבע  שלו, בית מזי"א לתיאטרון, במרכז העיר ירושלים. ובאולם "צוותא" בתל אביב.

מחזמר

דיזינגוף פינת ברודוויי

שירים ממחזות זמר אמריקאיים פופולריים, בביצוע האנסמבל הקולי הישראלי

האנסמבל הקולי הישראלי. צילום: דורון עובד-1
האנסמבל הקולי הישראלי. צילום: דורון עובד

Someone to watch over me, Nice work if you can get it, Isn't it Romantic, Summer time, Ol' Man River, Brush up your Shakespeare, ו-Slap that Bass, הם רק חלק משירי מחזות הזמר והאופרות מכל הזמנים של ברודווי ("סיפור הפרברים", "נשקיני קייט", "פורגי ובס"), שישיר הרכב האנסמבל הקולי הישראלי במופע החדש שלו, "דיזינגוף פינת ברודוויי". מדובר שירים שהפכו נכסי צאן ברזל בעולם. שירים שכתבו גרשווין, ברלין, ריצ'רד רוג'רס, ברנשטיין ואחרים. מלחינים מרכזיים ומשפיעים במוסיקה האמריקאית, שהתייחסו למוסיקה ה"קלה" באותה רצינות בה התייחסו למוסיקה הקלאסית שכתבו.
כך הכל התחיל: שנת 1927 המסך עלה על המחזמר הראשון, "ספינת השעשועים", על פי סיפור של עדנה פרבר, מוסיקה של ג'רום פרבר ומילים של אוסקר המרשטיין השני. בפעם הראשונה בהיסטוריה של התיאטרון המוזיקלי בארצות הברית נוצר שילוב בין סיפור דרמטי ושירים. בניגוד לקומדיות המוסיקליות למופעי הוודוויל או לאופרטות שהוצגו עד אז. חבורת האפרו אמריקאיים על הבמה בקול הזה של הזמר ששר את Ol' Man River היו תחילת הדרך לז'אנר שהלך והתפתח.
רבים השירים שנכתבו למחזות הזמר, פרשו כנפיים הרבה מעבר למחזה והפכו לנכסי צאן ברזל של המוסיקה האמריקאית ומחוצה לה. שירים רבים שהפכו לסטנדרטים, שירי ג'אז, שונים החלו את דרכם על במת המחזמר. הקונצרט הנוכחי מביא ארוחת טעימות מהרפרטואר העצום של מחזות הזמר
מנצח: רוברט פורקו (ארה"ב)
עם טריו ג'ז: רועי אשכנזי – פסנתר, עילם פרידלנדר – קונטרבס, אלון בנימיני – תופים.

רעננה המשכן למוסיקה ואמנויות | שלישי 27/1/15 | 20:30 | 09-7464036
תל אביב מוזיאון תל אביב לאמנות (אולם רקנאטי) | רביעי 28/1/15| 20:30| 03-6077020, קופת בראבו *3221
ירושלים האוניברסיטה המורמונית | ראשון 1/2/15 | 20:00 | 02-6265621
מחיר כרטיס: 85-110 שקל.

Unforgettable

אלביס פרסלי,קליף ריצ'רד, תום ג'ונס, ריי צ'ארלס בישראל

Unforgettable-1
Unforgettable

עוד מופע מוזיקלי שמקבל השראה מאמריקה הוא Unforgettable (מופע בלתי נשכח). המופע, הינו מחווה מוזיקלית המוקדשת לאמנים הגדולים של שנות ה-60 ו ה-70: אלביס פרסלי,קליף ריצ'רד, תום ג'ונס, ריי צ'ארלס, שירלי בייסי, דה טמפטיישנס, פרנק סינטרה, נט קינג ואחרים, את זאק הילון (לאס וגאס), סטלה יודקו  וצ'ארלס גראט (שיקגו) מלווים שמונה נגנים ושלושה זמרי ליווי , על רקע קטעי וידיאו ארט הכוללים פרגמנטים מצולמים של האמנים המקוריים המתפרשים על 90 דקות. המופע נוסד בארץ, והוצג גם בגרמניה, רוסיה, אמסטרדם, דרום אפריקה וארצות הברית.
זאק הילון: "התיאור הכי מדויק למופע הוא: 'טיול במורד שביל הזיכרון'. אנחנו רוצים לראות הקהל הישראלי מבלה ונהנה. כמובן, ישנה גם המטרה לחשוף אותו לתרבות בילוי שונה".

Unforgettable-מופע בלתי נשכח
מחיר כרטיס: 95 שקל
להזמנת כרטיסים: 70-72-60 -1-700

מחול

רוקדים בפעם ה-36!

תחרות כוריאוגרפיה ע"ש גרטרוד קראוס ה-36, (25-29 בינואר) הפקולטה למחול של האקדמיה למוסיקה ולמחול ירושלים

התחרות לכוריאוגרפיה ע"ש גרטרוד קראוס

התחרות לכוריאוגרפיה ע"ש גרטרוד קראוס, תתקיים השנה ב- 25-29 בינואר, באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים.  שלראשונה תשתף פעולה עם האקדמיה לאומנות ועיצוב בצלאל, במסגרתו ישולבו בתחרות מיצגים של מעצבי תלבושות מבצלאל ועבודות וידאו נבחרות מתוך קורס של מחול ומדיה.
התחרות, תיערך בשיתוף הקרן לזכר גרטרוד קראוס וגרטל מולר לבית קראוס באולם אפיק באקדמיה, אולם המחול החדש שנחנך החודש אחרי שיפוץ נרחב. מטרת התחרות: עידוד הסטודנטים למחול בתהליכי היצירה. מארגני התחרות מוסרים כי הקהל גם הוא יקח חלק בתחרות. במהלך שלבי התחרות יועברו לקהל שאלונים בהם יוכל להביע את דעתו על כל אחד מקטעי המחול בתחרות, ובכך יווצר דיאלוג ישיר בין היוצרים לבין הקהל סביב העבודות עצמן.
שלושה פרסים יחולקו לזוכים בגמר התחרות. פרס ראשון על סך 5000 שקל, שני ע"ס 3000 והשלישי על סך 2000 שקל. חבר השופטים בשלב הגמר ימנה 3  אנשי מקצוע בכירים: משה שכטר, כוריאוגרף, עינת רז גלוברזון מנהלת תחום המחול בעיריית ירושלים ועינב לוי, מנהלת אמנותית של הסדנה להכשרת רקדנים בגעתון. בשלבים המוקדמים ישפטו מורים מהפקולטה למחול.

גרטרוד קראוס (1901 – 1977) התפרסמה ברחבי אירופה בזכות מופע הסולו שלה ולאחר מכן עם להקתה ,בין השאר ביצירה מחרוזת "שירי גטו" בשנת 1935. בפסגת ההצלחה האמנותית עלתה לארץ ישראל, פתחה סטודיו משלה והקימה קבוצת מחול חדשה. את הכוריאוגרפיה לעבודותיה יצרה יחד עם רקדני הלהקה ובעזרת אימפרוביזציה. ב-1950 ייסדה את תיאטרון הבלט הישראלי, בשנת 1962 התמנתה כפרופסור למחול באקדמיה ע"ש רובין בירושלים וזכתה בפרס ישראל שנה לאחר מכן. עד מותה המשיכה ללמד באקדמיה ולצייר ,והיתה לתומכת של אומני המחול בישראל, בעיקר הצעירים שבהם. גרטרוד קראוס הורישה את כל רכושה לאקדמיה למוסיקה ולמחול במטרה לפתח את בית הספר למחול.

שלב א' 25-28 בינואר, שני מופעים בערב בשעות 18:00 ו 20:00, אולם אפיק באקדמיה, קמפוס גבעת רם.
שלב הגמר 29 לינואר, גם כן ב 18:00 וב-20:00. הפרסים יוענקו לאחר המופע האחרון.
התחרות פתוחה לקהל. הכניסה חופשית.

"זזים לשבת"

סדרת מופעי מחול והפעלות לכל המשפחה

"זזים לשבת"-1
"זזים לשבת". צילום: ערן אבוקסיס

האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, מקיימת סדנא להורים ולילדים. "זזים לשבת" – סדרת מופעי מחול והפעלות לכל המשפחה.
בסדרה, שתתקיים בבית מחול שלם, יערכו ארבעה מפגשים בימי שישי בצהריים ומטרתם לחשוף ולקרב ילדים ובני נוער לעולם המחול. בכל מפגש יהיו הפעלות בתנועה לקהל, מותאמות לכל הגילאים שימחישו את הרעיון של תנועה ומחול. כל מופע יכלול מגוון של יצירות מאת כוריאוגרפים עכשוויים, וכן יצירות מאת רקדני הפקולטה למחול. במופע הראשון (23.1) ייערך מופע של אנסמבל האקדמיה עם קטע מתוך "הגבעה" מאת רועי אסף וסולו מאת גפן ליברמן, שיצרה עבודה מרתקת שבה היא הופכת את גופה לדברים מפתיעים כמו אופנוע.

"זזים לשבת" – יום שישי, 23 בינואר, בשעה 12:00, בית מחול שלם, אולם הקרנף, רחוב שבטי ישראל 22, ירושלים.
התאריכים הבאים:  23/1, 6/3, 6/4, 5/6, בשעה 12:00
כרטיסים: מחיר רגיל – 20 שקל. ילד מתחת לגיל 12: 10 שקל.
להזמנות: 053-3358210.

 

שירה הנוער

ערב שירים וסיפורים בעקבות יצירתו של דוד מערבי חברו הנשכח של נחום גוטמן מ'בצלאל'

שירה הנוער
פורטרט עצמי של דוד מערבי

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות יקיים ערב  של שירה וסיפורים בעקבות התערוכה "שירה הנוער" החושפת לראשונה את ציוריו ורישומיו של דוד מערבי. הערב מתקיים בהשראת האמן שהפך למלחין שיצירותיו מלוות את הציבור הישראלי עד היום. ביניהן: "שירה הנוער – שיר עתידנו", "גינה לי", ועוד.
מערבי, האמן הנשכח, הנעלם, ידידו הקרוב של גוטמן, היה תלמידו של בוריס ש"ץ מ'בצלאל' הישן, בין ראשוני תלמידי האמנות בבצלאל, מחלוצי האמנות והזמר הארצישראלי ומראשוני המורים לאמנות ולזמרה בארץ.  הציורים והרישומים המוצגים בתערוכה, התגלו על ידי אוצרת התערוכה, נורית טל-טנא, בביתה של בתו בהירה טל (מבין מקימי קיבוץ מעגן מיכאל). בעקבות הגילוי המרגש, הוחלט לחשוף  לעיני כל את עבודתו שאיכותה ההיסטורית והתיעודית מוסיפה נדבך לתולדות האמנות הישראלית.

בערב המיוחד האוצרת נורית טל-טנא תספר על תהליך גילוי יצירות האמנות של דוד מערבי עד להצגתן. כמו כן, תתקיים הרצאה של פרופ' מיכאל וולפה (מהאקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים) בנושא: "משירי חיבת ציון עד שירי הטבע ושירי הילדים בישוב העברי המתחדש".
וולפה הוא מלחין ואיש חינוך, עוסק בעיבודים סימפוניים לשירים עבריים ומנהלם המוסיקלי של פסטיבל 'צלילים במדבר', של חג המוסיקה הישראלית ושל פסטיבל 'דיאלוגים מוסיקליים' בלונדון. זוכה פרס אקו"ם על מפעל חיים בתחום המוסיקה הקונצרטית.
בנוסף, תתקיים הופעה חיה של מקהלת "נונה", משירי דוד מערבי, בניצוחה של נטלי גולדברג. פסנתר: צביקה פוגל.

יום חמישי 29.1.2014 בשעה 19:30
(התערוכה "שירה הנוער" תהיה פתוחה לקהל החל מהשעה 18:30)
מחיר כרטיס למבוגר: 35 שקל (כולל כניסה לתערוכה)
עלות כרטיס לזוג : 60 שקל (כולל כניסה לתערוכה)
בהרשמה מראש. מספר המקומות מוגבל.
להרשמה: 03-5161970 שלוחה 0

פברואר בתיאטרון אורנה פורת

מרק כפתורים
לכפר קטן מגיע קבצן רעב בתקווה לקבל מעט אוכל. להפתעתו אנשי העיירה מסתגרים בבתיהם ומתעלמים ממנו ואפילו זה לזה אינם עוזרים. הקבצן הנווד מחליט לפתוח את ליבם (וגם למלא את קיבתו) – ומבטיח להכין לכל תושבי הכפר מרק מ… כפתורים!  הצגה צבעונית, משעשעת ומאתגרת על הכוח שבשיתוף הפעולה, על אחוות הקהילה, ועל ההבנה שאם כל אחד יתרום את חלקו הקטן – יחד אפשר לעשות דברים גדולים, ולשנות. הילדים בקהל עוזרים ל- 2 השחקנים לספר את סיפור ההצגה, וכך חווים בעצמם את קסמו של השיתוף, ואת יתרונה של חברה מאוחדת.
לגילאי 8-4
מחזה: גיל צרנוביץ ומיטל סלקמון-רטן, בימוי: גיל צרנוביץ, תפאורה, תלבושות ואביזרים: שני טור מוסיקה: נדב רובינשטיין.
משתתפים: איתי פולישוק/ עידן ירדני, דודי גזית/ רז ליסיצקי
מרק כפתורים, שני, 2.2.15, 17:00, בית יד לבנים

הנחשול תיאטרון
מורה בתיכון מלמד פרק חשוב בהיסטוריה, ובוחר לעשות זאת בדרך מקורית. הוא מעביר את תלמידיו ניסוי חברתי, בו הם לומדים על בשרם כיצד קבוצה עלולה לוותר על חירותה ולהפוך לחברה המובלת בצורה עיוורת אחרי מנהיג המדכא כל ניסיון של חשיבה עצמאית. כיצד דיכוי, שלטון יחיד ופאשיזם אינם רק מושגים הנלמדים בשיעור היסטוריה, כי אם תופעות העלולות לקרות בכל חברה, בכל כיתה.
המחזה מבוסס על סיפור אמיתי.


לגילאי 17-12
מחזה: צביה הוברמן, במאי: רועי שגב, תפאורה ותלבושות: שני טור תאורה: אינה מלקין ומישה צ'רנייבסקי מוסיקה: רן בגנו צילום וידאו: ארז גלונסקה, אסנת מיכאלי וורה קורמן
שחקנים: אייל שכטר, נועה גורן, נועה גודל/סיוון ברונשטיין, אייל קנטוב, גיא אדלר/טל דנינו, נדב ניר, איתן צלניק, ליאור שמש.
שחקני וידאו מצולמים: אליענה שכטר, דודו בן זאב, דניאל סבג, יניב חן, ליאת גורן, מיכאל כורש.
הנחשול, שבת , 7.2 11:30, אולם דלל, סוזן דללבת הים הקטנה
בת הים הקטנה שמתגוררת בארמון מפואר, עוזבת את ביתה על מנת להציל את הממלכה ובכך ולסייע לאביה ולאחיותיה.
היא מוכיחה כי משפחתה היא הדבר היקר לה בעולם ולמענה היא מוכנה לעשות הכל, אפילו להסתכן בעזיבת ביתה המוכר ולעבור לעולם חדש, שונה, מוזר ולעיתים אף מסוכן. בתמורה לעוז רוחה, לנחישותה ובעיקר לאהבתה הגדולה למשפחתה היא זוכה באהבה ואף במלוכה.
אורחת – תיאטרון מופע בשיתוף להקת המחול הקיבוצית.
לגילאי 8-5
יוצרים: כוריאוגרפיה – לימור קורקין, כתיבה ובימוי – גליה בארי, תפאורה – בתיה ומיכאל פיק, עיצוב תלבושות – לימור הרשקו, עריכה מוסיקלית – אמיר ברנד
משתתפים: אתי טובי, יואב גרינברג, אור אילן, יהלי אלימלך, נטע קוטאי, מתן קליגר, רועי ירושלמי.
בת הים הקטנה, 7.2.15, שבת בשעה 11:30 מאירהוף, בית ציוני אמריקה

התשמע קולי
אנה ילדה חירשת, למדה כל ימיה במוסדות מיוחדים ובכיתות מיוחדות לחירשים. כעת, במעבר מבית הספר היסודי לחטיבה, מבקשת אנה מאביה ,לממש את חלומה, ולאפשר לה לעבור וללמוד בבית הספר לאומנויות. אולם, אביה, הלוקה אף הוא בשמיעתו, מסרב לחתום על הטפסים המאשרים לה להיבחן לבית הספר, בטענה כי עולם השומעים אינו מסוגל לקלוט אדם הלוקה בשמיעתו, ולכן עליה להמשיך וללמוד במוסדות מיוחדים. על אף התנגדותו של אביה, בוחרת אנה ללכת ולהיבחן לבית הספר לאומנויות. בדרכה , יהיה עליה להתגבר על פחדיה , על התנגדותו של אביה, על דעות קדומות ומאבקי כוח, ועל מקומה בחברת הילדים , המתקשים לקבל אותה, על שונותה וייחודיותה. בתוך מארג אומנותי המשלב אנימציה, מחול, שירה ונגינה מצליחה אנה ליצור מרחב חדש של קבלה הגשמה והקשבה.
ההצגה זכתה במקום הראשון במסגרת פסטיבל חיפה להצגות ילדים ולנוער תשע"ג.
לגילאי 14-9
מחזה ובימוי: גדי צדקה, יעוץ אומנותי: דדי בראון, מוסיקה: ארז יולוביץ', תפאורה: זאב לוי, כוריאוגרפיה: ג'יל מתי-פינגולד ואמנון דמתי, אנימציה: אריק בועז, שפת הסימנים – יפעת זיו בן זאב, תלבושות: יעל חדד תאורה: אורי מורג
משתתפים: עידית טפרסון, רינת מטטוב / נטע בר רפאל, שובל בן זאב, מור ענטר ויהונתן שוורצברג
התשמע קולי, 10.2.15 ,שלישי בשעה 17:30, רקאנטי, מוזיאון ת"א לאמנות

דוד וגולית
סיפורו של הנער הקטן דוד, שמתנדב לצאת לקרב מול גולית הפלישתי הלוחם הגדול. סיפורם של בני ישראל הניצלים מההפסד ומהבושה בזכות אומץ ליבו של  נער צנוע, המאמין בכח האמונה והתבונה ולא בכוח הזרוע. אחד מסיפורי המקרא האהובים על הילדים, מוגש לצופה בשפת תאטרון ייחודית: ציורים על קרטון, שמתעוררים לחיים והופכים לדמויות, מסיכות ואביזרים.
ההצגה בשיתוף תיאטרון נח.
לגילאי 8-4
עיבוד למחזה, בימוי, הלחנה ומשחק: דרור רינצלר עיצוב ובניית תפאורה, ובובות: סטודיו “גלילאו“ ניהול מוסיקלי ועיבודים: שאול עשת  יעוץ אמנותי ותנועה: רותי תמיר יעוץ מקצועי: מלי קסלר
דוד וגולית, 14.2.15 שבת, 11:00 , קאופמן, מוזיאון תל אביב לאמנות

התפקיד הראשי
המורה לתיאטרון מחלקת תפקידים לקראת הצגת סוף השנה. בדרך כלל ירון מקבל את התפקידים הראשיים, אך הפעם המורה מתרשמת מהאודישן של אורה ונותנת לה את התפקיד הראשי.
ירון לא מוותר ולוקח לעצמו את התפקיד בחזרה במרמה ובאיומים, ואורה נשארת לבדה עם תחושת החלום המנופץ. בנוסף, המורה מבקשת ממנה לעזור לירון בהכנה לתפקיד ובלמידה בעל פה, מה שמעמיד את שני הילדים במצב מביך ובלתי אפשרי. למרות כל הסיכויים, נחשפים בהדרגה אורה וירון זה לעולמו של זו וחברות יוצאת דופן נרקמת ביניהם.יחד הם לומדים דברים חדשים על הצורך להיראות ולהישמע, להיות שווה בין שווים ועל הרווח שיש בנתינה לאחר.
לגילאי 128
משתתפים: תימור כהן, אביב קושניר, אורי לייזרוביץ', שרון ליפקינד, רענן פז, בתאל דלויה, מחזה ובימוי: גיל צרנוביץ, תפאורה: פרידה שוהם, תלבושות: לירון גת, מוסיקה: בן זיידמן
תאורה: אורי מורג, כוריאוגרפיה: נדב צלנר, הדרכת שפת סימנים: גל רוקניאן (המכון לקידום החרש בישראל), אביזרים: נרקיס אלבה, ע. במאי: מיכל נוימן
התפקיד הראשי, שבת, 14.2,  11:30,אסיא, מוזיאון ת"א לאמנות

טופל'ה טוטוריטו
טופל'ה מתרגש. בעוד שבועיים תחגוג אחותו את חתונתה ולהקת כליזמרים ידועה עומדת להגיע לעיירה ולנגן בחתונה. כשהלהקה מגיעה, טופל'ה מתחבר אל פיני, ילד ממשפחת הכליזמרים, ונשבה בקסם הנגינה, המוסיקה והאמנות. יום אחד מגיע שמוליק החייט כדי למדוד את החליפה של טופל'ה לאירוע וטופלה, ברגע נמהר, גונב את אולרו היקר והנוצץ של החייט. האשמה נופלת על חברו הטוב פיני ומשפחת הכליזמרים מגורשת בבושת פנים מהעיירה. טופל'ה מפחד להודות וסובל מייסוריי מצפון עד כדי חולי, ומתוך מחלתו ממלמל את שמו של חברו פיני. פיני בא לבקר את טופל'ה החולה, הוא מנגן לו מעל למיטתו ולהפתעת כולם פוקח טופל'ה את עיניו. הוא מבקש סליחה מפיני וממשפחתו וכל העיירה חוגגת, כמתוכנן, את חתונת האחות לקול נגינת הכליזמרים.

טופל'ה טוטוריטו תיאטרון אורנה פורת
צילום: כפיר בולוטין

לגילאי 12-6
מחזה: צביה הוברמן בימוי: משה קפטן,תפאורה: שני טור תלבושות: יובל כספין מוסיקה: אבי בנימין כוריאוגרפיה: אביחי חכם תאורה: אורי מורג אביזרים: נרקיס אלבה ע. במאי: אורית גפן
משתתפים: שפי מרציאנו, אימרי ביטון,גיל קפטן/דיויד בילנקה, אלחי לויט, יובל כהן, עדי רביד, איתן צלניק, ענת סלונים, גיא עקיבא
טופל'ה טוטוריטו, שני 21.2.15 בשעה 11:00 בית החייל ת"א

בגדי המלך החדשים
האגדה המוכרת והאהובה לובשת צורה חדשה ומסופרת לקהל על ידי הילד תום, הילד שצעק בקול: "המלך הוא עירום". הילד תום המקסים והנבון עומד על זכויותיו, רודף צדק ואינו מוכן להיכנע ללחץ החברתי. תום גם אוהב במיוחד לשחק עם בת המלך, הנסיכה , אלא שאביה הגנדרן שבגנדרנים,כל עיסוקיו הם רק בבגדים. יום אחד מגיעים אל חצר הממלכה שני חייטים נוכלים שמציעים בגד מיוחד, אותו יכולים לראות רק חכמים. המלך הנרגש מזמין את הנוכלים לארמונו ונותן להם מקום של כבוד בחצרו. בתהלוכה חגיגית לעיני כל מציג המלך את בגדיו החדשים לראווה. תום, שהוא תם ולא תמים, נחוש להוציא את האמת לאור.


לגילאי 9-5
מאת: ה. כ. אנדרסן מחזה: אפרים סידון בימוי: ישראל גוריון
עיצוב תפאורה ותלבושות: לירון בירן  מוסיקה: אורי וידסלבסקי  כוריאוגרפיה: גילה פוליצר
משתתפים: נועה הופשטטר, אריאל כהן, דניאל סבג/הראל מורד, מיטל כרמלי/ורד רגב/אורטל אבנעים, אילון קורח, דניאל שמשוני
בגדי המלך החדשים , שבת  21.2.15 , 11:30  מאירהוף,בית ציוני אמריקה

"מלך סיאם" תיאטרון אורנה פורת
אנה, מורה מאנגליה, מוזמנת על ידי מלך סיאם להגיע לארמונו וללמד את ילדיו, בעקבות רצונו להפוך את סיאם לארץ מתקדמת יותר. אנה ובנה לואיס מגיעים נרגשים לסיאם אך הפער בין שתי התרבויות השונות מתגלה כקשה עד שנדמה כי אי אפשר לגשר עליו. בעוד אנה ומלך סיאם מתקשים להסתדר האחד עם השנייה ונקלעים למשבר, לואיס נכבש בקסמי סיאם, בקסמי נסיכתה ומנהגיה ובמקום שבו המבוגרים נכשלים מצליחים הילדים לקרב את הלבבות ולגשר על פער.
קלאסיקה מוזיקלית לגילאי: 12-6
מלך סיאם
, 28.2  שבת  11:00, אסיא, מוזיאון ת"א לאמנות

גלי תיאטרון – מחזמר לילדים משירי אהוד מנור


גלי היא ילדה אופטימית, מלאת דמיון ואוהבת טבע. לקראת עלייתה לכיתה א' היא מאד מתרגשת ומתכוונת לערוך לכבוד האירוע מסיבה לחבריה: הברוש, הנחליאלי, כל חיות ויצורי הגינה והילד השכן. בניסיון לארגן את המסיבה היא יוצאת למסע קסום, חלקו בדמיונה, שבו היא מתמודדת עם ההתרגשות והפרפרים שבבטן לקראת כל מה שיקרה במקום החדש, בבית הספר. בסופו של דבר היא חוזרת חזרה לחצר ביתה, מחוזקת, ועורכת מסיבת גן לחבריה הטובים.
לגילאי: 8-5
גלי, 28.2.15. בשעה 11:30, מוזיאון ת"א לאמנות אולם רקאנטי

*כרטיס כניסה להצגה במוזיאון ת"א מקנה ביקור חינם במוזיאון בימי פעילותו.
כרטיסים ברכישה מוקדמת בטל: 03-5111444 שלוחה:9.  מחיר כרטיס בין 60-90 שקל.

תרבות, מגזין תרבות, מקווה, תיאטרון יידשפיל, נפש יהודי, תיאטרון הספרייה, הישראלי היפה, תיאטרון האינקובטור, דיזינגוף פינת ברודוויי, Unforgettable, תחרות כוריאוגרפיה ע"ש גרטרוד קראוס-הפקולטה למחול של האקדמיה למוסיקה ולמחול ירושלים, זזים לשבת, תיאטרון אורנה פורת

 

 

פורסם בקטגוריה כללי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובות פייסבוק