קומדיה אלוהית

0 פורסם על ידי - 10/12/2015 - קולנוע

נציג בלגיה לאוסקר האמריקאי 2016
מועמד לפרס הקומדיה הטובה היותר בפרסי האקדמיה האירופאית
זוכה פרס תא מבקרים פדאורה לסרט הזר הטוב ביותר פסטיבל הסרטים חיפה 
פרס הקומדיה הטובה ביותר פסטיבל הסרטים אוסטין 
פרס הסרט המהנה ביותר פסטיבל הסרטים הנורווגי הבינלאומי 

קומדיה אלוהית-2

קומדיה אלוהית. צילום: Kris Dewitte

העלילה: אלוהים, כל מסתבר, חי! הוא חי בבריסל והוא חתיכת טיפוס, מתנהג לא יפה לאשתו ולבת. כן, שמענו שיש לו בן, אבל מסתבר שיש גם בת. קוראים לה איה והיא בת עשר. יום אחד נמאס לילדה והיא מחליטה לנקום. היא פורצת למחשב של אלוהים ושולחת לכל אדם בעולם הודעת טקסט עם התאריך בו ימות. הבלגן חוגג. סרטו החדש של ז'אקו ון דורמל ("טוטו הגיבור"), "קומדיה אלוהית", הוא סאטירה סוריאליסטית משועשעת שכבשה לבבות בפסטיבל קאן האחרון.

 

במאי: ז'אקו ון דורמל
שחקנים: פילי גרואין, בנואה פולוורד, קתרין דנב, פרנסואה דמיין, יולנד מורו, לאורה ורלינדן, סרז' לריבייר,  דידייה דה-נק
בלגיה 2015, 113 דקות
צרפתית – כתוביות לעברית ולאנגלית
הפצה בישראל קולנוע חדש
החל מן 24.12.2015 בסינמטק תל אביב, בקולנוע כוכב רמת השרון וברחבי הארץ

קומדיה אלוהית

קומדיה אלוהית צילום: Fabrizio Maltese

 

ראיון עם במאי הסרט, ז'אקו ון דורמל

איך עלה הרעיון לפרויקט הזה?
ת: התסריטאי השותף שלי ואני התחלנו מן הראיון שאלוהים קיים וחי בבריסל , ומה אם אלוהים היה חתיכת טיפוס? בנוסף לזה מה היה קורה אם בנוסף לבן יש לו גם בת שאיש לא יודע עליה? ומה היא אם היא ילדה בת 10 ואלוהים, אבא שלה הוא איש כל כך נורא שהיא מחליטה לנקום בו על ידי כך שהיא מסגירה את הסוד הכי כמוס שלו לבני האדם על היקום באמצעות  SMS, התאריך והיום של מותם הצפוי. מכאן ואילך כל התייחסות לנושא דתי הפך לסוג של אגדה. אני לא אדם מאמין אבל גודלתי כקתולי. אני מתעניין בדתות כמו שאני מתעניין בסיפורים טובים. אני זוכר שבתור ילד תהיתי למה אלוהים לא עשה שום דבר כשהבן שלו נצלב? למה הוא לא עושה שום דבר כשילדים גוססים מלוקמיה? למה באטמן מציל את בני האדם ואלוהים לא?

אלוהים בסרט הוא די דוחה, הוא נהנה כשפורצות שריפות, מביא להתרסקות מטוס, ומחסל אורנגאוטנגים. בכל יום עולה לו רעיון נוראי אחר איך לענות את בני האדם. הוא מעודד אותם להלחם אחד בשני, ולהרוג אחד את השני במלחמות לכאורה בשמו.
הוא לא רחוק כל כך מן התיאור שמציג התנ"ך. אחרי הכל יש הרבה הריגות בספר הזה. כפרים נשרפים ונמחקים מעל האדמה. אנשים נענשים ונבגדים. אלוהים מתואר כאל "קנאי".

האם בגלל זה רצית לשנות את החוקים?
איה, אחותו של ישו שקוראת לו ג'יי סי JC, הופכת את העולם למעט טוב יותר על ידי זה שהיא הופכת את חייהם של חבורת לוזרים. היא רק בת 10, בניגוד לאחיה היא יודעת לעשות רק ניסים קטנים, אבל יחד עם זאת היא מצליחה לגייס שישה שליחים חדשים – אישה עם יד אחת, סקס מניאק, רוצח, אישה שננטשה על ידי בעלה, פקיד וילד. גורמת להם להתאהב במועמדים בלתי צפויים. זו דרך קומית לומר "גן עדן הוא כאן ועכשיו, הוא לא אחרי המוות. אנחנו לא עומדים לחיות הרבה תהנה ותעשה את מה שגורם לך להיות מאושר".

למה בחרת להוסיף עוד שישה חברים לרשימת תריסר השליחים מהברית החדשה. שאמורים לייצג את האדם החדש וקובצו על ידי אלוהים בסוף הזמנים. המספר שתיים עשרה מתקשר לשניים עשר השבטים של ישראל אבל גם לכל האנושות?
אלוהים אוהב הוקי קרח שזה משחק של שניים עשר שחקנים בכל קבוצה. אשתו אוהבת בייסבול שזה משחק שמשוחק על ידי קבוצות של שמונה עשר שחקנים. ישו חושב ששניים עשר שליחים הם לא ממש מספיקים אז הוא אומר לאחותו למצוא עוד שישה כדי שמספרם יהיה שמונה עשר, שזה המספר האהוב על אמם. בסופו של הסרט אנחנו מבינים למה.

למה השתמשת באותו המבנה כמעט כמו בברית החדשה?
הסרט הוא כמו אגדה. מי שלא נולד וגודל בדת מסוימת יוכל להתייחס ולהתחבר אליו ממש כמו שמתייחסים ל"כיפה אדומה" או ל "עליזה בארץ הפלאות". כיוון שכל הסיפורים הללו חקוקים בזיכרון הקולקטיבי שלנו. התעלה המחברת את מכונת הכביסה בדירה של אלוהים למכבסה בבריסל, אליה נכנסים איה ואלוהים, נראית מאד דומה למה שקורה בסגנון האגדות הללו.

בסרט לישוע תפקיד מאד קטן. הוא מוקטן לגודל של פסל על האח בבית של הוריו ויש לו מעט מאד כוחות.
הרעיון הוא תמיד "מה יקרה אם…?" מה אם ישוע השיג הישגים שלא ידועים לאבא שלו. הוא אלתר הרבה דברים, ביסס אותם על רגשות מבלי לדעת לאן זה מוביל אותו. ומה היה קורה אם הכל היה מסתיים רע מאד עבורו? הברית החדשה נכתבה מחדש שוב למעלה משלוש מאות שנה לאחר מותו וקטעים מן הספרים החיצוניים בכלל נשמטו. הגרסה הרשמית לסיפור חייו של ישו היא יפה, סיפור שנכתב נהדר אבל זה סיפור שלגמרי שונה ושוכתב.

מה אומרים אותם טקסטים בספרים החיצוניים?
ת: הם מאד משעשעים, הם עוסקים בכל מיני ניסים שישו עשה, כמה מאד צבעוניים, כששטנים שונים מקבלים צורה של דרקונים וכדומה. יש שליחים נוספים, גם נשים שהנוכחות שלהן נמחקה. כמה מילים אומרות נשים בברית החדשה? אתה יכול לספור אותן.

 

 
קתרין דנב , מהבולטות בשחקניות הקולנוע של צרפת. הופיעה לראשונה על הבד בשנת 1957. מאז עבדה עם גדולי הבמאים בצרפת ובעולם כולו, כגון: טריפו, בונואל , פולנסקי, ז'אק דמי, אוזון, דפלשן ועוד. מבין עשרות סרטיה: טריסטנה, יפייפית היום, המטרו האחרון, הנסיכה בעור החמור, מטריות שרבורג, העלמות מרופשור, וגם נתנה את קולה לתפקיד האם בסרט האנימציה פרסופוליס לצד בתה קיארה מסטרויאני.  זכתה בשלל פרסים ביניהם שני פרסי סזאר על "המטרו האחרון" ועל "הודו סין" עליו היתה מועמדת גם לאוסקר. ובכמה פרסים ביחד עם כל משתתפות הסרט "שמונה נשים" של פרנסואה אוזון.

יולנד מורו , מוכרת לקהל בארץ מתפקידה הבלתי נשכח כשוערת בסרט "אמלי". הופיעה בסרטים רבים בלגים וצרפתים. זכתה פעמיים בפרס הסזאר לשחקנית הטובה ביותר על תפקידיה בסרטים "סראפין" ו"כשהים גואה" שניהם הוצגו בארץ. על הסרט "כשהים גואה" זכתה גם בסזאר בפרס לסרט הביכורים אותו ביימה בשיתוף עם הבמאי ז'יל פורט. על שני תפקידים אלה זכתה בשלל פרסים נוספים.

פרנסואה דמיין, גם הוא שחקן בלגי שעשה קריירה מצליחה בצרפת. לאחרונה הוא נראה על המסכים בארץ בתפקיד האבא בסרט "משפחת בלייה" וכשחקן המובטל "בתפקיד חיי". דמיין הופיע גם בסרטים: העדינות, שובר הלבבות, ניקולא הקטן וברוכים הבאים למכס.

 

 

Image of a share button

אין תגובות

השאר תגובה